Cyfrowa telewizja naziemna, a analogowa

krzesła przedszkolne nieregulowane white goods manufacturers

Bardzo dużo słyszymy na temat naziemnej telewizji cyfrowej. Nic dziwnego. Zastąpiła ona telewizję analogową i współcześnie odbieramy wyłącznie sygnał cyfrowy, który jeszcze do niedawna był dla większości czarną magią.

Jednak czy zmiana ta była konieczna, i czy faktycznie telewizja cyfrowa jest dużo lepsza od analogowej? Wyjść należałoby od tego, że telewizję analogową i cyfrową różni jakość. Przede wszystkim jakość obrazu i rozdzielczości. Telewizja analogowa mogła nam zapewnić rozdzielczość dosyć dobrą 720×576 pikseli.

Telewizja cyfrowa natomiast serwuje nam bardzo dobrą jakość obrazu w rozdzielczości 1920×1080. Również jakość dźwięku różni się w tych dwóch typach nadawania. Telewizja analogowa zapewniała dźwięk stereo NICAM.

Dzisiejsza telewizja cyfrowa nadaje dźwięk stereofoniczny MPEG-2 II Dolby Digital, dwu lub wielokanałowy, z możliwością nadawania wielu ścieżek dźwiękowych jednocześnie. Programy telewizyjne w telewizji analogowej mogliśmy przeglądać w formie telegazety. W telewizji cyfrowej mamy dostęp do elektronicznego przewodnika po programach.

https://www.tophifi.pl/sluchawki/sluchawki-nauszne/koss-porta-pro-czarny.html

Przede wszystkim zmianie uległa liczba nadawanych programów. Wcześniej mieliśmy ograniczony dostęp do pasma częstotliwości. W telewizji cyfrowej zamiast jednego analogowego kanału mamy dostęp do 7 cyfrowych.