Narzędzia wymagające ostrzenia.
Ostrzenie narzędzi nie jest łatwym procesem, dlatego też powinniśmy wiedzieć, co będzie nam potrzebne i w jaki sposób się do tego zabrać. Wszak narzędzia pracujące ostrzem muszą być właśnie dobrze naostrzone – w przeciwnym razie nie będą działać skutecznie. Co więcej, posługiwanie się niezbyt dobrze naostrzonym narzędziem może być dla nas bardzo niebezpieczne. Głównie dlatego powinniśmy zadbać o regularnie ostrzenie narzędzi, które mogą tego wymagać. A jakie konkretnie będą to narzędzia? Wśród wielu różnych narzędzi pracujących ostrzem warto wymienić:
- piły,
- przecinaki,
- strugi,
- siekiery,
- noże,
- dłuta.
Wszystkie te narzędzia zużywają się z czasem i wraz z eksploatacją.
Oczywiście na samym początku, zaraz po tym, gdy je zakupimy, są zapewne idealnie naostrzone – a przynajmniej takie powinny być. W zależności od tego, jak często ich używamy, ostrza zastosowane w narzędziach będą się po prostu tępić. Ważne przy tym jest to, aby pamiętać, że tępienie się narzędzi to coś, na co mamy bardzo duży wpływ. Mówiąc prościej: możemy temu w bardzo prosty sposób zapobiec. Jak się bowiem okazuje, narzędzia tępią się także dlatego, że źle je przechowujemy lub też po prostu nieprawidłowo z nich korzystamy. Warto więc wystrzegać się tego typu błędów, szczególnie jeśli chce się, aby narzędzia pracujące ostrzem służyły nam przez wiele lat.
Samo zużycie ostrza oznacza mniej więcej tyle, że stępiła się jego tnąca krawędź. W większości przypadków wystarczy tylko i wyłącznie ponownie ją naostrzyć, natomiast może zdarzyć się tak, że doszło do większego uszkodzenia ostrza, co z kolei wymagać może nieco bardziej skomplikowanej naprawy.
O czym pamiętać przy ostrzeniu narzędzi?
Ostrzenie narzędzi to proces, który nie jest łatwy. Głównie dlatego należy więc pamiętać o kilku ogólnych zasadach z nim związanych. Nie można na przykład nadmiernie spiłować zębów piły, gdyż to znacząco wpłynie na żywotność narzędzia. Należy więc zeszlifować tylko tyle materiału, ile wymagane jest do całkowitej regeneracji ostrza.
Bardzo ważne jest również to, aby nie ostrzyć zbyt szybko – wszak intensywnie szlifowane ostrze potrafi bardzo silnie się rozgrzać, a co za tym idzie zmienić się mogą jego właściwości. Gdyby więc zdarzyło nam się zbyt mocno rozgrzać ostrze – tak, że po ostudzeniu przyjmie one błękitno-fioletową barwę – to niestety wiemy już, że nie nadaje się ono do dalszego użytku. Oczywiście niezbędne do ostrzenia narzędzi jest takie urządzenie jak szlifierka. Warto jednak zadbać o to, aby wyposażyć ją w odpowiednie uchwyty, mocowania i podstawki. Głównie to powoduje, że do ostrzenia najlepiej nadaje się szlifierka stacjonarna, gdzie z tego typu pomocy możemy bez problemu skorzystać – dzięki temu znacznie zwiększa się precyzja ostrzenia, a do tego czujemy się bardziej bezpieczni podczas samego procesu. Przy tym wszystkim należy także pamiętać, że nie wszystkie narzędzie można zregenerować tylko i wyłącznie poprzez szlifowanie.
Dotyczy to przede wszystkim narzędzi wykonanych ze stali mniej twardej.