Urządzanie wnętrz z uwzględnieniem potrzeb osoby niepełnosprawnej
Niepełnosprawność znacznie utrudnia życie. Szczególnie funkcjonowanie w przestrzeni mieszkań znacznie różni się od codzienności zdrowych osób. Jeżeli członkiem naszej rodziny jest człowiek z niepełnosprawnością fizyczną, która skazuje go na jazdę na wózku inwalidzkim, musimy uwzględnić ten fakt planując urządzanie pomieszczeń oraz czy w pobliżu znajduje się naprawa wózków inwalidzkich . Jak przystosować dom by był wygodny w użytkowaniu dla niepełnosprawnego mieszkańca? Wskazówki znajdziesz poniżej.
Funkcjonalne wnętrze
Na początku należy zaznaczyć, że przygotowując wnętrze mieszkania dla osoby niepełnosprawnej wskazane jest unikanie tworzenia przeszkody w postaci schodów. Wejście i wyjście z mieszkania nie może być utrudnione! Dlatego nie montujemy wysokiego progu lub schodów wejściowych. Im więcej płaskiej powierzchni tym lepiej. Korzystniej jest wybudować dom parterowy i starać się umieszczać na jego podłogach materiały antypoślizgowe.
Drzwi wyposaż w dodatkowe uchwyty, które ułatwią otwieranie. Niestety nie można zdecydować się na mechanizm ich otwierania od zewnętrznej strony, bowiem zabraniają tego typu rozwiązań przepisy pożarowe. Jednak zamontowanie dodatkowych elementów pomoże w ich otwieraniu osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim. W pomieszczeniach nie warto ustawiać mebli lub elementów dekoracyjnych uniemożliwiających przemieszczanie się na wózku.
Warto zamontować specjalne wsporniki w łazience, sypialni niepełnosprawnego, korytarzu. One ułatwią mu wsiadanie na ruchomy fotel oraz próby chodzenia. Najistotniejsze wymiary, o jakich należy nie zapominać urządzając przestrzeń dotyczą wózka. Są to:
- 150 cm ma średnica obracającego się wózka,
- 75 cm to szerokość samego wózka,
- 130 cm ma zasięg ramion osoby na wózku,
- 120 cm to szerokość komfortowego przejścia dla przejeżdżającego wózka.
To do nich dostosowany powinien być układ poszczególnych pomieszczeń. Wtedy niepełnosprawny ma szanse spokojnie i funkcjonalnie spędzać każdy dzień.